MICRO-REGIONS IN BIHOR COUNTY

KISTÉRSÉGEK BIHAR MEGYÉBEN

 

Georgina Szilagyi- Gavril Flora- Gyula Ary

University of Partium, Oradea

 

 

 

A kistérségekről

 

A kistérségek rendszere a megye területét lefedő, megyehatárokat át nem lépő rendszer. A kistérség nem adminisztratív felosztás eredménye, viszont óriási jelentősége van a területfejlesztési prioritások kidolgozásában, a fejlesztések következményeinek megállapításában, a gazdasági és társadalmi kihatások felmérésében. Egy - egy helységben eszközölt beruházás, fejlesztés – főként ha nagyobb léptékű – természetesen jelentős hatással van a környező helységekre is. Így a kistérség mint fejlesztési egység feltétlen szükséges a fejlesztések orientációira és azok hatásának reális vizsgálatára.

 

Egy-egy kistérség olyan földrajzilag is összefüggő települések együttese, amely a települések közötti reális munka-, lakóhely, közlekedési, ellátási (kereskedelem, oktatás, egészségügy) kapcsolatokon alapul. A kistérségi rendszerben a települések kapcsolataik révén egy nagy központi településhez vonzódnak. A rendszerben létezik egy nagyobb helység - város vagy község – amely a térség vonzáskörzetét képviseli, mind gazdasági, mind társadalmi síkon.

A kistérségek kiválasztásánál és meghatározásánál a következő fontos kritériumok játszanak szerepet:

·        Földrajzilag szomszédos helységek

·        Hasonló domborzati és természeti viszonyok

·        A meghatározandó kistérség nagysága

·        Lakónépesség

·        A térség humánerőforrása

·        Munkaerő felhasználási kapcsolat

·        Közlekedési kapcsolat, tehát létező és lehetőleg megfelelő közlekedéshálózat a helységek között

·        Társadalmi szolgáltatási  - oktatási.- egészségügyi – kapcsolat

·        Kereskedelmi és ellátási kapcsolat

·        Egy megfelelő infrastruktúrával rendelkező vonzáskörzeti központ – város vagy nagyközség – létezése

Általában a kistérségek megnevezése a központi, vonzáskörzeti település alapján történik.

 

 Bihar megye kistérségei

 

            A kistérségek meghatározásánál a fenti kritériumok elemzésén és figyelembevételénél túl meghatározó volt az egyes tájegység kiválasztása, hiszen azonos tájegységeken belül a lakóhelyi emberi kapcsolatok jóval szorosabbak. Nem beszélve arról, hogy azonos vagy szomszédos tájegységeken belül hasonlóak a néphagyományok és szokások, amelyek egy szoros kapcsolat jellemzői.

            A kistérségek kiválasztásánál figyelembe vettük az egyes községi vezetők és szakemberek véleményét is. Például azt, hogy melyek azok a községek, amelyek lakói rendszeresen részt vesznek a térség vonzáskörzeti központjában vagy más helységekben lévő vásárokon, hiszen ez is egy hagyomány, kereskedelmi és emberi kapcsolat jelképe.

E feltételeknek megfelelően határoltuk körül a megye mikrorégióit, amelyek a következők – megnevezve a hozzá tartozó városokat és községeket:

·        Nagyvárad megyei jogú város, megyeszékhely

·        Nagyvárad vonzáskörzete az alábbi községekkel: Bihar, Bors, Hegyközcsatár, Körösgyéres, Nagyürögd, Fugyivásárhely, Szentmárton és Szentandrás.

·        Székelyhíd – Bihardiószeg kistérség: Székelyhíd, Bihardiószeg, Kiskereki, Biharcsokaly, Szalárd és Alsótótfalu.

·        Margitta kistérsége: Margitta, Érábrány, Vedresábrány, Vámosház, Érbogyoszló, Tasnádbajom és Érszőllős.

·        Berettyószéplak térsége: Berettyószéplak, Bályok, Derna, Papfalva és Tóti.

·        Érmihályfalva kistérsége: Érmihályfalva, Érkörtvélyes, Érsemlyén, Érszalacs és Értarcsa.

·        Mezőtelegd térsége: Mezőtelegd, Köröskisjenő, Mezőszakadát, Tataros, Kiskopács, Hagymádfalva és Vércsorog.

·        Élesdi kistérség: Élesd, Esküllő, Kisősi, Alsólugas, Szászfalva, Sólyomkő és Cécke.

·        Körösrév vidéke: Körösrév, Nagybárád, Barátka, Csarnóháza, Vársonkolyos.

·        Magyarcséke térsége: Magyarcséke, Drágcséke, Bihardobrosd, Harangmező, Pusztahollód, Papmező és Szombatság.

·        Belényes térsége: Belényes, Biharkaba, Tisztásfalva, Dragánfalva, Várasfenes, Biharpoklos, Robogány és Belényesújlak.

·        Vaskóhsziklás térsége: Vaskóhsziklás, Vaskóh, Diófás, Bontesd, Kerpenyád, Fonókismező, Alsókrisztyár, Belényesírtás, Vasaskőfalu, Remény és Biharlonka.

·        Nagyszalonta térsége: Nagyszalonta, Cséffa, Illyefalva, Keménylak, Feketebátor, Madarász és Tulka.

·        Tenke kistérsége: Tenke, Feketekápolna, Alsókocsoba, Biharhosszúasszó, Miklóírtás és Olcsa.

 

 

A megyei kistérségek jellemzői

 

A megye kistérségének legfontosabb adatait a 4-7 számú táblázatban foglaltuk össze az alábbi mutatók alapján: terület, lakónépesség a főbb korcsoportokra osztva, gyermek és idős népesség eltartottsági rátája, a 10 éven felüli népesség végzettség szerinti megoszlása, az aktív foglalkoztatott és inaktív népesség, munkanélküliek száma és munkanélküliségi ráta, valamint a gazdasági élet főbb adatai: működő gazdasági valamint ipari egységek száma, áruforgalom, ipari termelés (értékesítés), alkalmazottak száma valamint az összberuházások és ipari beruházások volumene.

 

A kiválasztott mutatórendszer (lásd 2-es és 3-as sz. táblázatok) azt a célt szolgálja, hogy lehetővé váljon a kistérségek besorolása, elsősorban gazdasági fejlettségi szintjük szerint.           Az összehasonlító táblázatok eredményeinek a kiértékelése után, a következő gazdasági szempontok szerinti  fejlettségi kategóriákat állapíthattuk meg:

-         gazdaságilag fejlett kistérségek

-         közepesen fejlett kistérségek

-         gyengén fejlett kistérségek

-         hátrányos helyzetű kistérségek

 

Megjegyezzük, hogy a besorolást nem valamilyen ideális fejlettségi szint szerint végeztük, hanem a megye általános fejlettsége alapján. Amint az alábbiakban majd részletesen utalunk rá, a hátrányos helyzetű régiók elkülönítésénél a gazdasági gyengénfejlettség mellett figyelembe vettük a negatív demográfiai folyamatok, mindenekelőtt az elöregedés jelenlétét, hatásait is.

A besorolás szerint az ily módon elkülönített különböző gazdasági fejlettségű szinthez a következő kistérségeket soroltuk:

-         fejlett térségek: Nagyvárad, Berettyószéplak, Vaskóhsziklás

-         közepesen fejlett térségek: Nagyvárad vonzáskörzete, Margitta, Élesd, Belényes és Nagyszalonta

-         Gyengén fejlett térségek. Székelyhíd – Diószeg, Mihályfalva és Körösrév

-         Hátrányos helyzetű térségek. Mezőtelegd, Magyarcséke és Tenke

A besorolás alátámasztására nem érdektelen bemutatni e négy fejlettségi kategóriába

tartozó kistérségek százalékban kifejezett részarányát.

 

I. TÁBLÁZAT

 

Kistérségek fejlettség szerint

 

Fejlett

Közepesen fejlett

Gyengén fejlett

Hátrányos helyzetű

Megye összesen

Terület

16,9

44,6

18,4

20,1

100,0

Lakónépesség

44,6

31,2

12,7

11,5

100,0

Alkalmazottak száma

69,8

21,8

5,6

2,8

100,0

Működő vállalkozás

71,1

20,2

5,0

3,7

100,0

Működő ipari vállalkozás

69,6

21,7

5,9

2,8

100,0

Áruforgalom

84,0

13,2

2,1

0,7

100,0

Ipari áruforgalom

82,2

14,9

2,3

0,6

100,0

Beruházás összesen

78,4

18,6

2,6

0,4

100,0

Beruházások az iparban

81,4

17,2

1,3

0,1

100,0

Forrás: a 2-7 táblázat alapján kiszámított adatok.

 

            A gazdaságilag fejlett térségekben – a megyeszékhellyel az élen – él a népesség majd 45 százaléka és dolgozik az alkalmazottak majd 70 százaléka. Ugyancsak nagy (70 – 80%) a részesedése a vállalkozások számában, áruforgalomban és az ipari termelésben valamint a beruházott összegekben is.

            Megfigyelhető, hogy a közepesen fejlett térségek java része a megye városainak – Margitta, Élesd, Belényes és Nagyszalonta - térsége. Ehhez tartozik még a megyeszékhely vonzáskörzete, amely egyre jelentősebb gazdasági potenciállal rendelkezik. Ezek a kistérségek rendelkeznek a megye területének majd 45 százalékával, a lakónépesség 31 százalékával és az alkalmazottak majdnem 22 százalékával. Gazdasági aktivitás, ipari termelés valamint a beruházások volumenének tekintetében e térségek részaránya a megyéhez viszonyítva 13 és 20 százalék között mozog.

            A három gazdaságilag gyengén fejlett térség – Székelyhíd – Diószeg, Érmihályfalva és Körösrév - a terület 8 százaléka és a lakónépesség majd 13 százaléka mellett csak 5 százalékát képviseli az alkalmazottak számának, valamint a működő vállalkozásoknak, amelyek gazdasági tevékenysége a megye áruforgalmának valamint ipari termelésének és beruházásainak csak 2-2,5 százalékát képviseli.

A hátrányos helyzetű kistérségek mutatói a legrosszabbak. Bár ezek rendelkeznek a megye területének 1/5-ével és a népesség majd 12 százalékával, a vállalkozásoknak csak 3,7% -át teszik ki, az áruforgalom, az ipari termelés és a beruházások nem érik el még az 1 százalékot sem. Nem is beszélve az iparban eszközölt beruházásokról, amelyeknél a hátrányos helyzetű kistérségek elenyésző részarányt képviselnek: csak 0,1 %-ot.

            Hat kistérség - a gyengén fejlett és a hátrányos helyzetű térségek összessége –rendelkezik a megye területének majd 40 százalékával és a népesség 24 százalékával, a gazdasági egységek áruforgalmának azonban csak 2,8 százalékával és a beruházásoknak mindössze 3 százalékával. Ipari vonatkozásban, e térségekben működik az ipari jellegű vállalkozások 8,7 százaléka, termelésük viszont a megye ipari termelésének még 3 százalékát sem adja. Ezek szerint az említett térségekben működő ipari vállalkozások túlnyomórészt mikro- vagy kisvállalkozások, kevés alkalmazottal és tőkével rendelkeznek.

 

 

2.3.1. Gazdaságilag fejlett kistérségek

 

            Nagyvárad, megyeszékhely, 206614 lakosával a megye gazdasági, társadalmi és kulturális központja, amelyben aránylag kicsi területen a megye lakónépességének 34,5 százaléka él és az aktív népesség 38,4 százaléka, valamint a munkahely szerinti alkalmazottak 58,1 százaléka dolgozik. A Körös parti város népessége fiatalabb, mint a megye lakossága (az öregedési ráta – a 60 éven felettiek aránya a 14 éven aluliakhoz viszonyítva – jóval kisebb – csak 89,4/100 - mint a megyei átlag, ami  107,7/100). Természetes, hogy Nagyvárad megyei jogú város domináns szerepet játszik a gazdasági életben is, amelyben átlagos részaránya 65%, tehát majdnem kétszerese a lakónépesség arányának.

            A város gazdasági életében fellelhető az ágazatok széles palettája, főként az ipar, a kereskedelem és a szolgáltatások. Ipari vonatkozásban jelentős a könnyűipar (textil, készruha és lábbeli), bútoripar, gépgyártás, vegyipar, élelmiszeripar. Nagyvárad évszázados hagyományához híven az utóbbi években fellendült a kereskedelem, főleg a nagybani kereskedés, a számos kereskedelmi vállalkozás jelentős export- és főként import tevékenységet folytat. A foglalkoztatás aránya jóval nagyobb a megyei átlagnál, így a munkanélküliség is kisebb arányú. A megyeszékhelyen lakik az egyetemet vagy főiskolát végzettek 70 százaléka. Dinamikusan fejlődnek a szolgáltatások, főként a vállalatok és jogi személyek számára nyújtandó szolgáltatási tevékenységek.

            Berettyószéplak kistérsége a Berettyó menti dombság része, mely a megye északkeleti részén terül el. Területe 351 km2, lakónépessége 24175 fő.  A térség központja 78 km-re fekszik a megyeszékhelytől. A térségben él a megye legfiatalabb lakossága, az öregedési ráta csupán 84/100. Lévén, hogy az ipar domináns szerepet tölt be a kistérségben, az átlagnál nagyobb a munkanélküliségi ráta. Elég nagy az inaktív – főleg nyugdíjas - népesség, főleg a Papfalvi bányák leépülése után, amikor a bányászok százai mentek korhatár előtti nyugdíjba. Így az eltartottsági ráta, amely az inaktív népesség hányadát tükrözi az aktívhoz képest, meghaladja a 162 százalékát.

            A térség fő gazdasági tevékenységeit a kőolaj és gázkitermelés valamint a kőolaj feldolgozás jelenti, amelyek a térség ipari termelésének 90 százalékát teszik ki. Berettyószéplakhoz képest a térség többi településeinek a gazdasága, főleg az ipara szegényes. Bályok legfőbb ágazata az építőipar, Dernán kőolajszármazékot dolgoznak fel – amely 2004-ben már nem üzemel – Papfalván, ahol a bányászat megszűnt, vegyipari és lábbeli-gyártó cégek létesültek, míg Tótiban a mezőgazdaság a domináns ágazat.

            Vaskóhsziklás térsége a megye délkeleti részén található a Belényesi medence délkeleti részén a Vasaskőfalvi platón, az Alsó havas lábánál, valamint a  Vaskóhi fennsíkon. A térség központja Vaskóhsziklás, mintegy 76 km-re fekszik a megyeszékhelytől. A 10 várost és községet magába foglaló térség 807 km2 –en terül el, lakónépessége 36874 fő. Az idős lakosság aránya jelentős, hisz az öregedési ráta meghaladja a 137 százalékot, az eltartott népesség rátája 166,6 százalék.

            Gazdasága, a megye kistérségei közül talán a legjelentősebb változásokon ment keresztül. Az előző évtizedekben domináns bányászatot és gépgyártást mára nagymértékben az élelmiszeripar váltotta fel. Munkanélküliségi rátája csak 8,3%, annak ellenére, hogy a térségben majd 10 ezer ember veszítette el a munkahelyét a bányászatban és a gépiparban. Találtak viszont új munkahelyet – átképzés után - a Transilvania Holding, az ország legnagyobb élelmiszeripari komplexuma, három hűsítőt, ásványvizeket, édesipari és más élelmiszereket, valamint szeszipari termékeket előállító gyárában Rényben és Vaskóhszikláson. Voltaképpen a térség ipari termelésének túlnyomó részét e három üzemegység adja. Vaskóhszikláson kívül a többi helységek gazdasági fejlettsége csekély vagy csak a bányászatra szorítkozik. Vaskóhn jelen van a márványkitermelés és feldolgozás, Diófáson a színesfém és a bányászat, Bontesden élelmiszeripar és fafeldolgozás, Fonókismezőn, Kepenyéden a malomipar, Biharlankán a fafeldolgozás és fémmegmunkálás, Vasaskőfalun szintén a fakitermelés és megmunkálás. A térség két községének - Belényesírtásnak és Alsókristyásnak - egyáltalán nincsen ipari vállalkozása.

            Tulajdonképpen, ha a térségben nem lenne, vagy megszűnne működni a három már említett óriás gyáregység, ezt a részt a hátrányos helyzetű kistérségek közé is lehetne sorolni.

 

Közepesen fejlett kistérségek

 

A közepesen fejlett kistérségekre talán az a legjellemzőbb, hogy adott egy város, a térség központja, amely elég jelentős ipari, kereskedelmi és szolgáltatási háttérrel rendelkezik, amelyek mellett háttérbe szorulnak a hozzájuk tartozó települések, elöregedett lakossággal és kevés munkalehetőséggel. E jelenség tulajdonképpen örökölt, a tőke mozgása ritkán jelent meg ezekben a térségekben.

Nagyvárad vonzáskörzete: Ez egy különleges státuszú mikrorégió, amelynek gazdasági és társadalmi életére mélyen rányomja bélyegét a megyeszékhely közelsége. Az ebből fakadó előnyök folytán azt is lehet mondani, hogy ez a térség általában a rendszerváltás, az átmeneti periódus nyertese volt és az lesz az elkövetkező években is. A vonzáskörzet domborzatilag heterogén: nagyrészt síkvidéken terül el, de az ide tartozó települések között van dombvidéki is (Szentmárton, Hegyközcsatár). A vonzáskörzet területe 634 km2 lakónépessége 40812 fő. Az aktív lakosságból kb. 6-6,5 ezerre tehető a Nagyváradra ingázók száma, ugyanakkor 2 ezren felül van a Váradról a községek felé ingázók száma. Az utóbbi években fiatal családok százai telepedtek le a vonzáskörzet községeiben, falvaiban. A munkanélküliek száma viszonylag alacsony.

A vonzáskörzeti kistérség gazdasági élete jelentősen függ az adott kistérség földrajzi helyzetétől és adottságaitól. Szentmárton elsősorban a Félixi és Püspökfürdői idegenforgalom és gyógy-üdültetés megyei és egyik legnagyobb országos központja. A határ-menti Bors községben elsősorban bel- és külföldi szállítmányozási vállalatok és vámkezelési ügynökségek telepedtek meg. Nagyürögdre kitelepedtek egyes cipőipari vállalatok, Szentandrás pedig jelentős konyhakerti növényekkel látja el a megyeszékhely lakosságát. Talán csak Csatár község az, amely kimaradt a fejlesztésekből, hisz kiesik a fő közlekedési útvonalak irányából.

A jelentős gazdasági tevékenység és bevételek komoly infrastrukturális beruházásokat is jelentettek a térség egyes községei számára: víz és csatornahálózat vagy vezetékes háztartási gáz bevezetését.

Margitta kistérsége a Berettyómenti dombság- és síksághoz tartozik. A térség területe 397 km2 és lakónépessége 31863 fő. A térség központi helysége, Margitta – mely 2004-ben megyei jogú városi rangot kapott - mintegy 45 km-re található a megyeszékhelytől. A kistérség lakónépessége fiatalabb a megyei átlagnál, hiszen az öregedési index 87,8 százalék, így az eltartott népesség rátája is kisebb a megyei szintnél, csak 137,3%.

A térség gazdasága változatos. Az ipari tevékenységen kívül jelentős a kereskedelem, a mezőgazdaság, a szállítás és a szolgáltatások különféle válfajai. A kistérség központja, Margitta legfontosabb ipari ágazatai a kőolaj és gázkitermelés, készruha- és harisnyanadrág gyártás, cipőgyártás, fémmegmunkálás, bútorgyártás és élelmiszeripar. Vámosház községben - mely a térség második jelentősebb iparosított térsége – megtalálható az építőipar, cipőipar, Érábrányban az élelmiszeripar és fafeldolgozás, Vedresábrány határában pedig a kőolaj és gázkitermelés. Mindezekkel ellentétben a térség másik három községének gazdasága elmaradott, ipari tevékenység nincs.  Ezek a helységek: Érbogyoszló, Tasnádbajom és Érszőllős.

A munkanélküliek száma viszonylag kevés, a munkanélküliségi ráta is a megyei szint alatt van, csak 6,3%, amelynek viszont nagyobb hányada az első munkát keresők száma.

Élesd kistérsége. Tájegység szerint a kistérség nagy része a Sebes Körös völgyében, az Élesdi hegyalján, a Királyerdőalján és hegyvidékén terül el.

A térség központját képviselő Élesd városa mintegy 40 km távolságra van a megyeszékhelytől.

A kistérség területe 409 km2, lakónépessége pedig 27870 fő. Az élesdi mikrorégióban is általában a fiatal korosztály dominál, hiszen az öregedési ráta is alig haladja meg a 90 százalékot. Viszonylag magas az inaktív lakosság száma és részaránya, így az eltartottsági ráta is megközelíti a 200 százalékot, 100 aktív személyre 194 inaktív jut.

A térség gazdaságában az iparnak van jelentős szerepe, fontos még a kereskedelmi és a szolgáltatási szféra.

Az iparvállalatok jelentős része Élesden valamint a szomszédos Esküllőn található, Élesden a fafeldolgozás, készruhagyártás, cipőipar és élelmiszeripar, Esküllőn a cement és hőállótégla gyártás van jelen. A többi helységek főbb iparágazatai: Kisősiben malomipar, Alsólugason külföldi érdekeltségű gombabegyűjtő, feldolgozó és tartósító vállalkozás és Céckén építőanyagipar. Szászfalva, valamint a hegyvidéki szlovákok lakta Sólyomkő nem rendelkezik semmiféle iparral.

Élesd ipara jelentősen fejlődött az utóbbi években, főként az 1999 márciusi kormányrendelet óta, mely hátrányos helyzetűvé minősítette az övezetet, biztosítván a befektetőknek számos kedvezményt, például a forgalmi adó eltörlését vagy a vámmentességet a behozott állóeszközökre és nyersanyagokra. Így települt Élesdre jó néhány külföldi tulajdonban lévő cipőgyár, a LOHN – tehát bérmunka – típusú termelési rendszerrel.

Belényes kistérsége a belényesi medence térsége. A maga 80 helységével és 1096 km2- es területével a legnagyobb kiterjedésű kistérség. Ezt nem volt mód 2 térségre bontani, hiszen az összes környező községek és falvak egyedüli, jelentős vonzáskörzete Belényes, amely nemrég kapta meg a megyei jogú városi rangot. Belényes mintegy 60 km-re van Nagyváradtól és megkérdőjelezhetetlenül az egész térség ipari, kereskedelmi, oktatási és kulturális központja.

A térség lakónépessége 42432 fő. A lakosság - főleg a térség községeinek lakossága – elöregedett, az öregedési index meghaladja a 136 % -ot, az eltartottsági ráta majdnem 146%.

A térség gazdaságképe hasonló a többi városközpontú kistérségekhez. Vagyis adott egy viszonylag fejlett iparral, kereskedelemmel, építőiparral és szolgáltatásokkal rendelkező vonzáskörzeti központ, a hozzá tartozó, fejletlen gazdasággal rendelkező községekkel és falvakkal.

Belényes legfontosabb iparágai a bútoripar, cipőgyártás és élelmiszeripar. Tisztásfalván megtalálható a fakitermelés, Bondorasszó főleg a Biharfüredi turistaközpontról híres, Drágfalván fellelhető az élelmiszeripar, Várasfenesen fafeldolgozó és élelmiszeripar, Biharpokloson fakitermelés és fafeldolgozás, Sólyomon agyagkitermelés, Tárkányon jelentéktelen élelmiszeripar. Biharkaba és Belényesújlak községek nem rendelkeznek iparral.

A belényesi térség beruházásai, a többi fontos gazdasági mutatóhoz képest igen jelentősek, elsősorban Dragánfalván, ahol 2002-ben javában folytak a szintén Transilvania Holding által finanszírozott új, modern, nagy kapacitású sörgyár építési munkálatai, amely 2004-ben már termelt.

A kistérség gazdasági életében említést érdemelnek a hagyományos Belényesi vásárok, amelyek régóta nemcsak kereskedelmi hanem jelentős találkozóhelyet is jelentettek  a távolabb eső térségek lakóinak is, beleértve a Mócvidéket.

Nagyszalonta térsége a szalontai síkon, valamint a déli medence északi részén fekszik. A kistérség területe elég nagy (836 km2) lakónépessége 43379 személy. A térségközpont Nagyváradtól 40 km-re fekszik, a megye déli részén. Az öregedési ráta 117,2%. Az inaktív népesség száma és aránya az aktív népességhez képest igen jelentős, így az eltartott népesség rátája meghaladja a 186 százalékot.

A térség összességében - adottságaihoz mérten – mezőgazdasági és ipari jellegű. Jelentős a kereskedelmi tevékenység és a szolgáltatások skálája is. Az utóbbi években a Nagyszalontai határátkelő megnyitása fellendített más ágazatokat is: szállítmányozás, vámkezelés, üzemanyag ellátás és vendéglátás valamint szállodaipar.

Szalonta megyei jogú város főbb ipari ágazatai: élelmiszeripar (húsipar), készruhagyártás, cipőipar, fémmegmunkálás, építőanyag-ipar, járműipar valamint bútorgyártás. A térséghez tartozó községek ipari vállalkozásai a következő ágazatokat képviselik: Keményfokon élelmiszeripar, Feketebátoron malomipar, Cséffán cipőipar, Ilyefalván malom és sütőipar, Madarászon szintén élelmiszeripar. Tulajdonképpen a jelentős mezőgazdaság felfuttatta az élelmiszeripar, a feldolgozóipar egyes ágazatait. A térség gazdasági életéhez hozzátartozik a Cséffai, Inándi és Keményfoki halgazdaság, amely több mint 1600 hektáros vízfelületű halastavakkal rendelkezik.

 

Gyengén fejlett kistérségek

 

A gyengén fejlett kistérségek helyzete bizonyos vonatkozásokban hasonló a közepesen fejlettekéhez. Itt is adott 1-2 vonzáskörzeti központ, város vagy község és a hozzátartozó települések, a jelentős különbség viszont az, hogy a gyengén fejlett térségek központjai távolról sem olyan fejlettek főként ipari vonatkozásban, mint a közepesen fejlett térségek városközpontjai.

Székelyhíd – Diószeg kistérség: Az Érmellék déli részén valamint a Berettyó síkságán és dombvonulatán fekszik. Azért jelöltük meg a jelenleg városi státusszal rendelkező Székelyhídot és Bihardiószeg nagyközséget is mint a térség két vonzáskörzeti központját, mert elsősorban mind a kettő jelentős település, másrészt a két helység kapcsolatai ellenére a térségek számára mindegyik más községek vonzáskörzete. Ahogy Bihardiószeg sem tartozott és nem tartozik Székelyhíd vonzáskörzetébe, úgy például Biharcsokaj vagy Alsótótfalu is elsősorban a Diószeg vonzáskörzetéhez tartoznak. A térség területe 537 km2, lakónépessége 33303 lakos. A kétpólusú kistérség vonzáskörzeti központjai Székelyhíd és Bihardiószeg, 43 illetve 33 km-re fekszenek a megyeszékhelytől. Az öregedési ráta, amely az idős és a fiatal lakónépesség arányát jelenti 106,2%. A munkanélküliek aránya hasonló a megyei munkanélküliségi ráta szintjéhez.

Az inaktív lakosság száma igen magas, aránya az aktív lakossághoz viszonyítva 167,1%.

A térség gazdasága elsősorban agrár jellegű, amelyben a növénytermesztés dominál, köszönhetően a nagy kiterjedésű területnek és a jó minőségű termőföldnek.

Az ipar legfontosabb ágazatai a térségben: Székelyhídon a bútoripar és készruha-gyártás, Bihardiószegen a malomipar, cipőkészítés és készruhagyártás, Biharcsokajon az élelmiszeripar és az építőipar valamint Alsótótfalun a malomipar. Mint a fentiek is bizonyítják, a mezőgazdasági jelleghez szorosan kötődik a malomipar és élelmiszeripar, amelyek a legnagyobb hányadát képviselik a kistérség iparának.

Érmihályfalva kistérsége: Az Érmellék északi részén a homokos Nyírség déli részén és a Szalacsi síkon terül el, a megye északi csücskében. A térség számára elsősorban Érmihályfalva városa a vonzáskörzeti központ, bár az Érszalacsi lakosság számára hagyományosan Nagykároly a központ. Érmihályfalva térsége 363 km2 területű, lakónépessége 24030 lakos, az öregedési ráta pedig 104,4%. Az inaktív népesség számaránya igen nagy, az aktív népességhez képest 167,1%.

Ipar szempontjából Érmihályfalva legfontosabb ágazatai a cipőgyártás és az élelmiszeripar. Mondhatni szerencséje a térségnek az elmúlt években jelentős beruházással Érmihályfalvára telepedett külföldi érdekeltségű cipőgyártó nagyvállalat, amely jelenleg több száz, a környező községekből ingázó nő számára biztosít munkalehetőséget. Férfi munkaerőt foglalkoztató iparágak nincsenek, így tehát nem véletlen, hogy a munkanélküliek túlnyomó többsége férfi. Érsemlyénben fellelhető a malomipar, Érkörtvélyesen, Érszalacson és Értarcsán ipari tevékenység nincs. Tehát az egész térség férfi munkaereje számára tulajdonképpen csak a mezőgazdaság marad, vagy esetleg magyarországi munkavállalás.

Körösrév kistérsége: gazdaságilag gyengén fejlett térség, amely tájjellege szempontjából a Sebes Körös völgyében, a révi szoros és a Rézhegység által határolt területen valamint a Báródságban fekszik. Területe 488 km2 és lakosainak száma 20044. A lakosság elöregedett, az öregedési index 126,3%. Ennek köszönhetően az inaktív népesség száma nagy, az eltartott, inaktív lakosság száma a duplája az aktív népességnek.

A térség vonzásközpontja, Körösrév, Nagyváradtól 54 km-re fekszik, a megye keleti határában. Körösrév kiválasztásában, mint a térség vonzáskörzete és központja hozzájárult a központ gazdaságának a fellendülése az utóbbi években valamint az a tény, hogy Körösrév az E60-as főútvonal mentén fekszik.

A hegyvidéki adottságoknak megfelelően, a térség gazdaságának legfontosabb ágazatai az erdőkitermelés és az ipar, de jelen van az állattenyésztés is. (csirkekeltető ipari jellegű komplexum)

Az ipar főbb ágazatai a térséget alkotó községekben: Körösréven kerámiagyár, cipőipar, Nagybáródon fafeldolgozás és csomagolóanyag-ipar, Barátkán élelmiszeripar, Csarnóházán hidroenergetika, fafeldolgozás és turizmus (Lesui vízduzzasztó környéke), Vársonkolyoson agyagkitermelés, élelmiszeripar, vegyipar és cipőipar.

 

Hátrányos helyzetű kistérségek

 

Az előző fejezetben a kistérségek besorolása egyik vagy másik fejlettségi kategóriába elsősorban a gazdasági fejlettség szerint történt. Ennek megítélésében a következő kritériumokat vettük alapul: az alkalmazottak, főként a gazdasági tevékenységben dolgozók száma, vállalkozás  a térségben működő vállalkozások, ezen belül az ipari jellegű vállalkozások száma, a működő gazdasági vállalkozások forgalmának volumene, az ipari jellegű vállalkozások termelésének nagyságrendje,  a térségek áruforgalma valamint a 2002-ben eszközölt vállalkozói beruházások volumene.

            Magyarcséke, Mezőtelegd és Tenke kistérségeket pusztán gazdasági fejlettségük alacsony szintje alapján  a gyengén fejlett kistérségek közé is sorolhattuk volna, viszont további negatív sajátosságok jelenléte miatt nem csupán gyengén fejlett, hanem  hátrányos helyzetű kistérségnek tekintendők.

-         Nemcsak a térségek helységei, hanem maguk a vonzáskörzeti központok is gyengén fejlettek gazdasági szempontból.

-         A térségekben nincs egyetlenegy nagy- vagy középvállalkozás, amely tőkeerejével és fejlődésével esetleg húzóerőt képviselne a térség számára

-         A fiatal lakosság fokozatos elvándorlása az utóbbi évtizedekben a lakosság elöregedéséhez vezetett, az öregedési ráta messze a legmagasabb ezekben a térségekben

-         Az aktív lakosság száma és aránya az összlakosságban nagyon kicsi, a munkahelyek száma jelentéktelen, így az elöregedett lakosság számára csak apró parcellákon való gazdálkodás maradt a megélhetés egyetlen forrása

-         Egyes térségek vagy helységek, mint Magyarcséke térsége vagy a Mezőtelegdi térség egyes helységei rossz adottságúak a mezőgazdasági tevékenység számára

-         A képzett lakosság – főleg az egyetemet vagy főiskolát végzett munkaképes lakosság -csekély száma és aránya a 10 éven felüli lakosság körében

-         Az elöregedett lakosságból eredően a halálozási ráta jóval magasabb, mint a megyei átlag, vagy a többi térségben

-         Az inaktív lakosság száma és aránya jóval magasabb, mint a megye más térségeiben, így az eltartási ráta szintje is nagy

-         A közművesítés helyzete a legrosszabb a megyében, hiszen a hátrányos helyzetű térségek 20 községe közül csak 2 helységben van vezetékes víz és 1 helység csatornázott részben.

-         A lakások felszereltsége más térségek szintjei alatt van, itt a legkisebb például a fürdőszobával rendelkező lakások száma.

-         A fiatal lakosság hiánya miatt alacsony a beiskoláztatási arány

-         Az egészségügyi szolgáltatások alacsony szintje

-         A roma lakosság magas – 10 százalékot meghaladó – aránya a megye 5 százalékával szemben

.

Összefoglalva e térségeket az elöregedés, a gazdasági és társadalmi kilátástalanság jellemzi.

 

A hátrányos helyzetű kistérségek tulajdonképpen egy nagy összefüggő térséget alkotnak Bihar megye keleti, délkeleti részén. A hátrányos helyzetű kistérségek főbb mutatóit, adatait, a megyében elfoglalt részarányait a 8-24 sz. Táblázatokban foglaltuk össze, külön mindegyik térségre vonatkozóan, valamint összességében is.

            A térségek összterülete 1513 km2 - a megye területének 20,1 százaléka, ebből 989  mezőgazdasági terület, 423 km2 erdőség, és 101 km2 egyéb területek (építmények, utak, vasutak, vízzel borított területek stb.)

A térségek lakónépessége 68850 fő a 2002-es népszámlálásadatai szerint, ami a megye lakosságának a 11,5 százalékát jelenti. A három kistérség lakónépessége az utóbbi majd ötven év alatt rohamosan csökkent. Az 1956-os népszámláláson jelzett demográfiai csúcs után, amikor a lakosság 98428 fő, az eltelt 50 év alatt majd 30 ezerrel csökkent, tehát több mint 30 százalékkal. A csökkenés legnagyobb üteme az 1977-1992 közötti periódusra esik, amikor rövid 15 év alatt a regisztrált csökkenés majdnem 15 ezer fő. Ennek fő oka a fiatalok elvándorlása a városok felé. Ennek következtében a 60 éven felüli lakosság lélekszáma meghaladta a 30 százalékot, az öregedési index pedig majdnem 140, a megyei 107,7 százalékkal szemben. Míg a lakónépesség 11,5% a megye népességének, a 60 éven felüli népesség aránya 16,3% -ot tesz ki a megye időskorú lakosságából.

A hátrányos helyzetű térségek lakónépességének nemzetiségi összetétele (az önbesorolás révén megvallott identitás szerint): 83% román, 6% magyar, több mint 10 százaléka roma.

A lakónépesség fogyása az utóbbi két évben sem állt meg, a népszámlálás óta eltelt bő másfél év alatt is 1,5 ezerrel csökkent a népesség.

A népmozgalmi adatok sem túlságosan bíztatóak, annak ellenére, hogy az élveszületési ráta valamivel magasabb, mint a megyei átlag, a falusi családok hagyományosan nagyobb gyermekvállalásának köszönhetően. A halálozási ráta nagyon magas: 19-20 ezrelék között mozog az elhunytak aránya az utóbbi években. Csak 2003-ban mintegy 500 fővel csökkent a lakosok száma a természetes fogyás következtében. A migrációs folyamatok valamivel kedvezőbbek. Az országból való kivándorlás mértéke elenyésző, a letelepedettek száma – a mezőtelegdi és a tenkei térségben – meghaladja az elvándorlók számát. Ez a tény viszont csak korlátozott mértékben javítja a térségek munkaerő-kínálatát, mivel a letelepedettek túlnyomó többsége városi nyugdíjas, ami tovább rontja az érintett települések demográfiai perspektíváit is. 

Képzettség szempontjából is jóval a megyei képzettségi szint alatt vannak az elemzett kistérségek. Az 1000 lakosra jutó egyetemet vagy főiskolát végzettek száma is csak 16 a megyei 58-al szemben. Ugyanakkor – főként a roma lakosság nagyobb számának és arányának következtében - nagyobb fokú az írástudatlanság. Míg megyei szinten az analfabéták aránya a 10 éven felüli lakossághoz viszonyítva 2,9%, ugyanez a hátrányos helyzetű kistérségekben 5,9%.

Foglalkoztatás szempontjából a hátrányos helyzetű kistérségekben a népszámlálás során regisztrált aktív lakosság száma 22109, amely a megyei aktív népességnek csak 9,5 százalékát jelenti, szemben az inaktív népesség 12,7 százalékával.

Az aktív népességből 20493 a foglalkoztatottak és 1616 a munkanélküliek száma. Érdekes megemlíteni, hogy a megyei átlaghoz viszonyítva ezekben a kistérségekben a munkanélküliek között jóval nagyobb a nem dolgozó első munkahelyet keresők száma és aránya.

Az inaktív lakosság aránya az aktív a lakossághoz viszonyítva, tehát az eltartottsági index meghaladja a 211 százalékot, a megyei 158%- al szemben. Az inaktív személyek 20%-a beiskolázott (óvodás, diák, egyetemista vagy főiskolai hallgató), majdnem 47%-a nyugdíjas, 12% fölött van a háztartásbeliek aránya, az eltartott és egyéb személyeké pedig 11%.

A fejletlen gazdasági struktúrát tükrözi a foglalkoztatás aránya is. A 20493 foglalkoztatottból 17882 dolgozik a gazdasági életben és 2611 a nem termelő ágazatokban (közigazgatás, oktatás, egészségügy stb.).

A foglalkoztatottak 80 százaléka a mezőgazdaságban dolgozik, javarészt saját kis parcelláján, iparban és építőiparban bő 11 százalék, a többi a kereskedelemben és a szolgáltatásokban.

Az alkalmazottak száma 2002-ben 4177 volt, csak 2,8 százaléka a megyei alkalmazottakénak, a gazdaságban dolgozó alkalmazottak száma 2566, ebből 1029 az iparban, 66 a mezőgazdaságban, 199 az építőiparban, 501 a kereskedelemben, 275 a szállításban és 496 az egyéb gazdasági ágazatokban.

A gazdaság jelenlegi állapotáról a számok beszélnek. A három kistérségben működik összesen 443 vállalkozás, amelyből 44 ipari jellegű. Külföldi érdekeltségű vállalkozás jelenleg egy sincs a térségben. Az egyetlen Coca-colát gyártó egység, amely Mezőszakadáton létesült a 90-es évek elején, pár éve már nem termel, sőt 2003-tól megszűnt a mintaraktározási –elosztó cég is.

A hátrányos helyzetű térségekben működő vállalkozások összbevétele – áruforgalma 2000- ben 464,8 milliárd lej volt, ebből 170,3 milliárd lej az ipari jellegű vállalkozásoké. A beruházások összvolumene csak 46,7 milliárd, ebből 6,4 milliárd az iparban eszközölt beruházások értéke.

A működő gazdasági egységekből 233 a kereskedelmi vállalkozások száma, 121,8 milliárd lejes áruforgalommal.

Idegenforgalom tekintetében a térség rendelkezik 3 szállóhely egységgel (1 üdülő és 2 camping) összesen 333 férőhellyel.

A gazdaság fejletlenségét híven tükrözi a térség részaránya megyei vonatkozásban egyes mutatóknál: 3,7% a működő gazdasági egységek (2,8% az iparban), 0,7% az áruforgalom aránya (0,6% az iparban) és 0,4% az összberuházásoké (0,5% az iparban).

Az 1000 lakosra jutó működő egységek száma 4-szer kisebb mint a megyei átlag, az áruforgalom majdnem 16-szor, a beruházások volumene pedig 30 szor kisebb.

Azt a tényt, hogy mennyire fejletlenek és jövőtlenek a még működő vállalkozások a térségben, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a működő egységek 2002-ben 1 milliárd lej értékű áruforgalmat bonyolítottak le átlagosan, az iparban tevékenykedők 3,8 milliárd, míg a kereskedelemben csak 522 millió lej értékű áruforgalmat valósítottak meg.

A mezőgazdaság a térség gazdaságának az alapja, a lakosság 80 százaléknak egyedüli jövedelemforrása.

A 98896 hektáros mezőgazdasági területből 63329 ha szántó, 27325 ha legelő, 6831 ha kaszáló, 440 ha szőlős és 971 ha gyümölcsös. A mezőgazdaság súlyos gondokkal küszködik:

-         a szántóterület java része agyagos talaj, amely szűkös terméseredményeket ad

-         a mezőgazdasági területet több ezer, önálló parcellából áll, amelyeken a termelés gazdaságtalan. A térségben egyetlen mezőgazdasági társulás sem működik, bár voltak meghiúsult kísérletek ezek létrehozására, főleg a Tenkei kistérségben

-         főként a növénytermesztésből származó termelés alacsony szintű – egyes vidékektől eltérően – amely javarészt a lakosság saját szükségleteit elégíti ki, az árutermelés inkább az állattenyésztésre vonatkozik

-         a mezőgazdasági termékek értékesítésére nem biztosítottak a megfelelő piacok

-         az adott termékek értéke sok esetben az önköltséget sem fedezi

-         a térségben élő lakosság elöregedése és pénztelensége miatt több ezer hektár szántóterület marad évente megműveletlen

Növénytermesztésben, főleg a gabonaféléknél és a napraforgónál, a hektárhozamok lényegesen kisebbek a megyei átlagnál.

Az állatállomány – főleg a szarvasmarha-állomány - elég jelentős. Voltaképpen a szarvasmarha és juhtenyésztés volt a térség lakosságának egyik fő jövedelemforrása, a sertéstenyésztés ráfizetéses, az alacsony élőállat- felvásárlási árak miatt.

A gazdasági és társadalmi elmaradottság egyik következménye a korszerűtlen lakáskörülmények. A 2002-es népszámlálás idején a lakások 5 százalékában még nem volt villanyáram, valamint a lakások csak 11 illetve 10 százalékában volt víz, valamint csatornázás, ezek jó része (68%-a) sem közüzemi hanem házi vízellátás illetve csatornázás. A meglévő 29148 lakás közül csak 2813 (9,6%) rendelkezett fürdőszobával.

A térség 204 oktatási intézménnyel rendelkezik, ebből 91 óvoda, 112 elemi iskola, gimnázium és 1 középiskola. A 9956 óvodás és diák oktatását 856 pedagógus (óvónő, tanítónő és tanár) látja el.

Az egészségügyi ellátás egyenesen katasztrofális. A térségben dolgozik összesen 62 orvos, ami 1110 lakost jelent egy orvosra. Ha figyelembe vesszük, hogy ebből a 62 orvosból 5 nem az alapellátásban dolgozik, akkor reálisan egy orvos 1208 lakost szolgál ki. A fogorvosi ellátás területén mindössze 10 fogorvos dolgozik, tehát egy fogorvosra 6585 lakos jut.

A térségben létezik 83 könyvtár, igaz, hogy sok helyen csak papíron. A még működő 27 könyvtár sem igen tudott újabb köteteket beszerezni az utóbbi évtizedekben, pénzügyi források híján.

A fentiekben bemutatottak érzékeltetik azt a tényt, hogy a hátrányos helyzethez nemcsak a szinte nem létező ipar, az elmaradott mezőgazdaság, hanem a rossz társadalmi viszonyok, lakhatási körülmények, egészségügyi ellátás is hozzátartoznak.

 

 

MELLÉKLETEK

 

 

BIHAR MEGYE ORSZÁGOS VISZONYLATBAN ÉS AZ ÉSZAKNYUGATI RÉGIÓBAN

2002-BEN

1.táblázat

Főbb mutatók

Országos viszonylatban

Északnyugati régióban

 

 

Részarány %

Hely

Részarány %

Hely

Összterület

3,2

6

22,1

1

Mezőgazdasági terület

3,4

5

23,8

1

Lakónépesség

2,8

12

21,8

2

Élveszületési ráta

X

20

x

4

Halálozási ráta

X

6

x

2

Foglalkoztatott népesség

3,3

7

23,9

2

Munkanélkülisége ráta

X

42

x

6

Alkalmazottak száma

3,3

9

23,9

2

Aktív vállalkozások száma

3,8

11

28,1

2

Főbb ipari termékek termelése

 

 

 

 

Lábbeli

17,6

1

95,2

1

Bútor

10,4

2

26,2

1

Pakura

4,9

3

100,0

1

Cement

25,1

6

53,8

1

Cukor

8,1

6

100,0

1

Bruttó mezőgazdasági termelés

3,7

4

35,7

1

Termésmennyiség

 

 

 

 

Búza

3,4

9

36,3

1

Kukorica

4,1

7

35,9

1

Cukorrépa

4,3

11

34,9

1

zöldségfélék

2,9

13

23,7

1

Állatállomány

 

 

 

 

szarvasmarha

3,7

5

22,4

1

Sertés

5,0

2

28,9

1

juh

1,7

32

12,0

4

Turisztikai szállóhelyes száma

3,8

2

41,4

1

Tanulók száma (óvodás, diák, egyetemista)

2,8

12

21,5

2

Kórházi ágyak száma

3,4

5

23,6

2

Orvosok száma

3,7

7

24,0

2

 Forrás: Anuarul statistic al Judetului Bihor 2003

Dir. Jud. De Statistica Bihor

 

 

 

 

 

 

 

NÉHÁNY FONTOSABB MEGYEI ADAT KISTÉRSÉGI MEGOSZLÁSA 2002-BEN

 

2. táblázat

KISTÉRSÉGEK

Terület

Lakó -népesség

Aktív népesség

Alkalmazásban álló munkahely szerint

Munka – nélküliek száma

 

Működő vállalkozás

Áru - forgalom

Beru-házás

1.NAGYVÁRAD

1,5

34,5

38,4

58,1

31,6

65,0

65,7

57,5

2. NAGYVÁRAD VONZÁSKÖRZETE

8,4

69,8

6,2

4,3

5,3

4,6

2,9

3,0

3. SÉÁKELYHÍD - BIHARDIÓSZEG

7,1

5,5

5,3

1,9

5,5

2,1

0,8

1,0

4. BERETTYÓSZÉPLAK

4,7

4,0

4,0

2,8

6,6

1,6

4,0

3,0

5. MARGITTA

5,3

5,3

5,8

7,2

5,0

3,6

1,7

1,4

6. ÉRMIHÁLYFALVA

4,8

4,0

4,0

2,3

3,2

1,5

0,8

1,3

7. MEZŐTELEGD

6,0

3,9

3,2

1,1

3,2

1,0

0,3

0,1

8. ÉLESD

5,4

4,7

4,1

3,9

6,1

3,1

3,2

1,8

9. KÖRÖSRÉV

6,5

3,3

2,9

1,4

4,2

1,7

0,5

0,4

10. MAGYARCSÉKE

6,8

4,0

3,0

0,7

3,5

1,2

0,2

0,1

11. BELÉNYES

14,5

7,1

7,4

3,9

6,2

4,2

2,2

11,0

12. VASKÓHSZIKLÁS

10,7

6,1

5,9

6,6

6,7

4,5

14,3

17,9

13. NAGYSZALONTA

11,0

7,2

6,6

4,9

10,1

4,6

3,2

1,3

14. TENKE

7,3

3,5

3,2

0,9

2,8

1,3

0,2

0,2

MEGYE ÖSSZESEN

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

Forrás: A  4.5.6.7. táblázatok adatai alapján kiszámított viszonyszámok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A KISTÉRSÉGEK FONTOSABB ÖSSZEFOGLALÓ ADATAI 2002-ben

 

 

3. táblázat

 

 

KISTÉRSÉGEK

 

Nép-sűrűség

Fő/km2

 

Örege - dési

ráta

1000 lakosra jutó

Egye-temet főiskolát végzettek

Alkal-mazott munka-hely

szeint

Működő

Gazdasági

egység

Működő ipari egység

Áru-forga-lom

lej

Ipari áru- forgalom

Beru-házás milliárd

Lej

1.NAGYVÁRAD

1857,7

89,4

119

411

38

4,6

204,2

61,1

30,0

2. NAGYVÁRAD VONZÁSKÖRZETE

6,4

110,3

21

159

14

2,1

45,6

18,3

7,8

3. SÉÁKELYHÍD - BIHARDIÓSZEG

6,2

106,2

15

86

7

0,9

14,6

4,2

3,1

4. BERETTYÓSZÉPLAK

6,9

84,0

20

175

8

0,9

106,1

100,0

13,2

5. MARGITTA

8,0

87,8

38

335

14

2,0

34,7

16,9

4,8

6. ÉRMIHÁLYFALVA

6,6

104,4

17

144

7

0,8

22,1

14,0

5,9

7. MEZŐTELEGD

5,3

127,2

13

73

5

0,7

8,8

5,2

0,4

8. ÉLESD

6,8

90,4

33

209

13

2,3

72,5

38,3

6,7

9. KÖRÖSRÉV

4,1

126,3

23

107

10

1,8

16,7

9,0

2,0

10. MAGYARCSÉKE

4,8

141,3

13

44

6

0,4

5,0

0,7

0,5

11. BELÉNYES

3,9

136,2

38

137

12

1,1

32,9

15,1

28,0

12. VASKÓHSZIKLÁS

4,6

137,2

42

270

15

2,1

248,0

233,6

52,1

13. NAGYSZALONTA

5,2

117,2

29

172

13

1,5

46,7

29,5

3,4

14. TENKE

3,8

148,7

24

66

7

0,7

6,4

1,4

1,0

MEGYE ÖSSZESEN

8,0

107,7

58

251

20

2,5

106,3

 

17,9

Forrás: A 2.,4. 5.7.táblázatok adatai alapján kiszámított adatok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A MEGYE KISTÉRSÉGEINEK TERÜLETE KORCSOPORTONKÉNTI LAKÓNÉPESSÉGE 2002 MÁRCIUSÁBAN

4. táblázat

KISTÉRSÉGEK

Terület

hektár

Lakó –népesség

összesen

0 – 14 év

15 – 59 év

60 év fölötti

 

Gyermek-népességi eltartottsá-gi ráta

Idős

népesség

eltartottsá-

gi ráta

1.NAGYVÁRAD

11122

206614

32270

145486

28858

15,6

14,0

2. NAGYVÁRAD VONZÁSKÖRZETE

63457

40812

7768

24478

8566

19,0

21,0

3. SÉÁKELYHÍD - BIHARDIÓSZEG

53745

33303

6779

19321

7203

20,4

21,6

4. BERETTYÓSZÉPLAK

35123

24175

5362

14310

4503

22,2

18,6

5. MARGITTA

39734

31863

6300

20029

5534

19,8

17,4

6. ÉRMIHÁLYFALVA

36320

24030

4593

14643

4794

19,1

20,0

7. MEZŐTELEGD

44965

23608

4780

12749

6079

20,2

25,7

8. ÉLESD

40931

27870

5712

16995

5163

20,5

18,5

9. KÖRÖSRÉV

48823

20044

3809

11423

4812

19,0

24,0

10. MAGYARCSÉKE

50999

24249

4807

12648

6794

19,8

28,0

11. BELÉNYES

109564

42432

7256

25290

9886

17,1

23,3

12. VASKÓHSZIKLÁS

80735

36874

5885

22913

8076

16,0

21,9

13. NAGYSZALONTA

83570

43379

8066

25859

9454

18,6

21,8

14. TENKE

55339

20993

4068

10877

6048

19,4

28,8

MEGYE ÖSSZESEN

754427

600246

107455

377021

115770

17,9

19,3

Forrás: Anuarul statistic al Judetului Bihor 2003, Dir. Jud. De Statistica Bihor

Recensământul populaţiei şi locuinţelor la 18 martie 2002, Institutul Naţional de Statistică

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A KISTÉRSÉGEK 10 ÉVEN FELÜLI LAKÓNÉPESSÉGE 2002 MÁRCIUSÁBAN

 

5. táblázat

KISTÉRSÉGEK

10 éven felüli népesség

összesen

Egyetem, főiskola

Posztli-ceális és merster-képzés

Közép-iskola

(Liceum)

Szak – és inas iskola

Gimná-zium

elemi

Írás - tudatlan

1.NAGYVÁRAD

187195

24701

9177

62331

31911

35988

21231

925

2. NAGYVÁRAD VONZÁSKÖRZETE

35688

854

675

5577

7338

11447

8066

959

3. SÉÁKELYHÍD - BIHARDIÓSZEG

28675

491

274

2944

4205

9553

8777

1705

4. BERETTYÓSZÉPLAK

20594

488

513

3239

3400

6190

5275

780

5. MARGITTA

27709

1210

910

5206

4853

8324

5901

870

6. ÉRMIHÁLYFALVA

20898

407

143

2748

2599

8539

5342

782

7. MEZŐTELEGD

20249

313

269

2248

3416

6035

5923

1161

8. ÉLESD

24023

924

852

4189

4162

6641

5336

1068

9. KÖRÖSRÉV

17454

462

441

3008

2104

5579

4386

873

10. MAGYARCSÉKE

20849

317

182

2112

3501

7096

6010

998

11. BELÉNYES

37607

1637

1094

7653

5210

11106

9287

1144

12. VASKÓHSZIKLÁS

33143

1547

1743

7719

5246

7511

6623

1082

13. NAGYSZALONTA

38078

1240

997

7167

5962

11627

8303

1850

14. TENKE

18194

512

301

2424

2414

5492

5146

1321

MEGYE ÖSSZESEN

530352

35103

17571

118765

86324

141158

105606

15528

Forrás: Recensământul populaţiei şi locuinţelor la 18 martie 2002, Institutul Naţional de Statistică

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A KISTÉRSÉGEK NÉPESSÉGÉNEK GAZDASÁGI AKTIVITÁSA 2002 MÁRCIUSÁBAN

 

6 táblázat

KISTÉRSÉGEK

Aktív népesség összesen

Foglalkoz-tatottak

Munka-nélküliek

Inaktív

népesség

Munka-nélküliségi ráta

%

Eltartott népesség

Rátája

%

1.NAGYVÁRAD

89255

83864

5391

117359

6,0

131,5

2. NAGYVÁRAD VONZÁSKÖRZETE

14487

13579

908

26325

6,3

181,7

3. SÉÁKELYHÍD - BIHARDIÓSZEG

12468

11531

937

20835

7,5

167,1

4. BERETTYÓSZÉPLAK

9206

8078

1128

14969

12,2

162,6

5. MARGITTA

13426

12566

860

18437

6,4

137,3

6. ÉRMIHÁLYFALVA

9256

8710

546

14774

5,9

159,6

7. MEZŐTELEGD

7443

6890

553

16165

7,4

217,2

8. ÉLESD

9487

8446

1041

18383

11,0

193,8

9. KÖRÖSRÉV

6693

5975

714

13351

10,7

199,4

10. MAGYARCSÉKE

7039

6449

590

17210

8,4

244,5

11. BELÉNYES

17263

16201

1062

25169

6,2

145,8

12. VASKÓHSZIKLÁS

13830

12677

1153

23044

8,3

166,6

13. NAGYSZALONTA

15136

13434

1702

28243

11,2

186,6

14. TENKE

7627

7154

473

13366

6,2

175,2

MEGYE ÖSSZESEN

232616

215554

17062

367630

7,3

158,0

Forrás: Recensământul populaţiei şi locuinţelor la 18 martie 2002, Institutul Naţional de Statistică

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A KISTÉRSÉGEK GAZDASÁGA 2002-BEN

 

7 táblázat

 

 

KISTÉRSÉGEK

Működő gazdasági egységek

Áruforgalom

Milliárd lej

Beruházás

Milliárd lej

Alkalmazottak száma összesen munkahely szerint

összesen

Ebből az ipari

összesen

Ebből az ipari

összesen

Ebből az ipari

1.NAGYVÁRAD

7811

966

41895,8

12631,5

6172,1

1972,8

87265

2. NAGYVÁRAD VONZÁSKÖRZETE

552

87

1861,9

746,0

323,0

85,0

6501

3. SÉÁKELYHÍD - BIHARDIÓSZEG

256

32

487,9

140,8

103,3

41,4

2855

4. BERETTYÓSZÉPLAK

188

21

2566,1

2417,2

319,6

277,9

4233

5. MARGITTA

437

66

1104,5

539,0

152,3

60,6

10691

6. ÉRMIHÁLYFALVA

177

20

530,4

337,6

142,5

54,6

3467

7. MEZŐTELEGD

128

18

207,6

123,1

11,1

3,0

1733

8. ÉLESD

375

64

2021,7

1067,9

187,0

103,1

5835

9. KÖRÖSRÉV

205

37

335,8

181,8

39,3

14,8

2148

10. MAGYARCSÉKE

153

11

122,5

17,7

11,4

1,4

1062

11. BELÉNYES

511

48

1395,3

642,3

1187,3

483,9

5831

12. VASKÓHSZIKLÁS

544

79

9145,0

8613,1

1922,1

1725,0

9953

13. NAGYSZALONTA

557

67

2026,1

1279,8

149,6

61,6

7449

14. TENKE

162

15

134,7

29,5

24,2

2,0

1382

MEGYE ÖSSZESEN

12056

1531

63835,3

28766,5

10744,8

4887,1

150405

Forrás: Anuarul statistic al Judetului Bihor 2003, Dir. Jud. De Statistica Bihor

 

 

back