http://www.stop-discrimination.info/

 

A sokszínűségért. A diszkrimináció ellen."

Üdvözöljük az Európai Bizottság diszkriminációellenes honlapján! Ez a honlap az EU-szintű "A sokszínűségért. A diszkrimináció ellen." kampány információforrásaként szolgál. Ugyanakkor háttérinformációt szolgáltatunk az Európai Bizottság foglalkoztatás, szociális ügyek és esélyegyenlőségi főigazgatósága által kezdeményezett diszkrimináció-ellenes indítványokról is. Végül, de nem utolsósorban: a honlap naprakész információt szolgáltat a diszkrimináció-ellenes ügyekről, illetve tevékenységekről, az EU 25 Tagállamában.

Új jogok és kötelezettségek az európai diszkrimináció-ellenes törvényhozásban

"Az Uniót a szabadság, az emberi jogok és alapvetõ szabadságjogok tiszteletének elveinek alapján alkották meg;... ezek az elvek közösek a Tagállamok számára." Az Európai Unió Szerzõdésének 6(1) cikkelye.

Az Európai Közösség régóta tevékenyen küzd a diszkrimináció ellen. Sõt, alapítása óta az Unió egyik legfontosabb küldetése az volt, hogy megbékélést teremtsen a nacionalista és etnikai konfliktusok által megosztott kontinensen. A lényeg hosszú éveken át abban állt, hogy elejét kell venni az állampolgárságon és a nemeken alapuló diszkriminációnak. Az 1997-es esztendõ igen fontos fordulópontot hozott, amikor a Tagállamok elfogadták a Szerzõdés messzemenõ változtatásait. Miután az Amszterdami Szerzõdés érvénybe lépett, a Közösség új meghatalmazásokat nyert arra, hogy küzdjön a faji vagy etnikai származáson, valláson vagy hiten, testi fogyatékosságon, életkoron vagy szexuális orientáción alapuló diszkrimináció ellen, valamint hogy bõvüljön a szexuális diszkrimináció ellen folyó harcban alkalmazható felhatalmazása. Az Európai Unió Tanácsa 2000-ben egyhangúlag elfogadott két Irányelvet, valamint a Közösségi Akcióprogramot.

 

Új jogosultságok a diszkrimináció elleni harcra

Ötven éve az Európát megosztó nacionalista és etnikai konfliktusok leküzdése volt az európai integrációs folyamat haladásának egyik mozgató ereje. Ma azok a kulcsfontosságú célok, hogy megakadályozzuk az emberek elleni bármilyen diszkriminációt faji vagy etnikai származásuk, vallásuk vagy hitük, fogyatékosságuk, életkoruk vagy szexuális orientációjuk alapján.

Az Európai Bizottság éppen azért indította el kampányát a Sokféleségért a diszkrimináció ellen jelszó alatt, hogy fokozza a diszkrimináció ismeretét és információt nyújtson az új diszkrimináció-ellenes EU-szabályokról, amelyek 2003-ban léptek hatályba.

Dióhéjban az irányelvekrõl

A faji egyenlõség irányelve [2000/43/EC]

- Megvalósítja az egyenlõ elbánás elvét az emberek között, függetlenül faji vagy etnikai származásuktól.

- Védelmet nyújt a diszkrimináció ellen a foglalkoztatásban, képzésben, oktatásban, társadalombiztosításban és egészségügyben, valamint az árukhoz és szolgáltatásokhoz való hozzáférésben.

- Tartalmazza a közvetlen és közvetett diszkrimináció, a zaklatás és hátrányos elbánás meghatározását.

- A diszkrimináció sértettjeinek megadja azt a jogot, hogy jogi vagy adminisztratív eljárásban panaszt emeljenek, s ezt a diszkriminálók megfelelõ büntetése kísérje.

- Megosztja a bizonyítás terhét a panasztevõ és a bepanaszolt között a polgári és adminisztratív eljárásban.

- Minden Tagállamban elõírja egy olyan szervezet megalakítását, amely az egyenlõ elbánást szorgalmazza és független segítséget nyújt a faji diszkrimináció áldozatainak.

A foglalkoztatási egyenlõségrõl szóló irányelv [2000/78/EC]

- Megvalósítja a foglalkoztatásban és képzésben az egyenlõ elbánás elvét, függetlenül az emberek vallásától, hitétõl, szexuális orientációjától és életkorától.

- A faji egyenlõség irányelvével azonos elõírásokat tartalmaz a diszkrimináció, a jogorvoslati jog és a bizonyítási teher megosztásával kapcsolatban.

- Igényli, hogy a munkáltatók ésszerû elrendezésben tekintetbe vegyék a fogyatékossággal élõk szükségleteit, amennyiben azok rendelkeznek a szóban forgó munkakörhöz szükséges képesítéssel.

- Korlátozott kivételeket engedélyez az egyenlõ elbánás elvébõl, például a vallási szervezetek ethoszának megõrzése szempontjából, vagy azért, hogy a fiatalabb vagy idõsebb dolgozók munkaerõ-piaci integrációját különleges tervek alapján elõsegítse.

Az új szabályokat a Tagállamok kötelesek becikkelyezni a nemzeti jogrendszerbe. Ennek határideje a faji egyenlõség tekintetében 2003. július 19-edike volt. A szexuális orientáció, vallás vagy hit, fogyatékosság és életkor szabályainak becikkelyezési határideje 2003. december 2-ikán járt le. Az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozó tíz államnak az EU diszkrimináció-ellenes törvényeit a csatlakozás napjáig, azaz 2004. május 1-jéig kell saját törvényükbe iktatni. A Tagállamok mindemellett kérhetnek egy három évig tartó kiegészítõ idõszakot, hogy saját jogrendszerüket a fogyatékosságra és életkorra vonatkozó elõírásokkal harmonizálják.

A 2001-2006 évi közösségi akcióprogram a diszkrimináció elleni küzdelemért

A diszkrimináció kiküszöbölése érdekében elõször a szemléletünket és a magatartásunkat kell megváltoztatni. Ennek a felfogásnak az elismerése volt az, amikor az irányelveket egyezményesen elfogadták. Ugyanakkor elindítottak egy akcióprogramot azzal a céllal, hogy a szükséges változásokat közelebb hozzák. Az akcióprogram célja az, hogy támogassák a diszkrimináció, valamint annak eredete ellen küzdõ tevékenységformákat, amelyek Unió-szerte fokozzák a probléma, valamint a probléma kezelésére szolgáló intézkedések ismertségét.

Az akcióprogram 2006-ig tart. Pénzügyi tanulmányainak célja a diszkriminációra vonatkozó ismereteink javítása, valamint az egyenlõ elbánást elõsegítõ intézkedések hatékonyságának értékelése. Az akcióprogram az EU egész területén finanszírozza az emberek és szervezetek közötti információ-cserét, kiváltképp a "legjobb gyakorlatot", támogatja az emberek ismereteinek fokozására irányuló tevékenységeket, amelyek tájékoztatnak a törvény alapján létrehozott új jogaikról és kötelezettségeikrõl, s amelyek egyúttal szembeszállnak a diszkriminatív szemlélettel és magatartással.

 

back